/Forsidelogo.jpg

PROGRAM 2017

Onsdag den 26. juli

Klokken 16:00 Åbningskoncert ved Dodekalitten i Kragenæs (læs mere)

Klokken 20:00 Høloftet hos Mick og Anne på Fejø. NB! 60 pladser. (læs mere)

Torsdag den 27. juli

Klokken 13:30 Fejø Mølle (læs mere)
Appetitvækkere fra Festivalens program
Klokken 15:00 Fejø Cider, Slettervej 44 (læs mere)
J.S. Bach: Stykker af Goldbergvariationer, Italiensk koncert, Die Kunst der Fuge
Klezmerstykker
Klokken 17:00 Fejø Kirke (læs mere)
Fællessange af Carl Nielsen: "Nu lyser løv i lunde", "Jens Vejmand"
eller "Den blinde spillemands sang" fra Fynsk Forår
”The Bohemian Rhapsody”

Ludvig van Beethoven: Strygertrio i c-mol op.9, nr. 3
Igor Stravinsky: Historien om en Soldat  
Wayne Siegel: Sound Patterns
Johannes Brahms: Klaverkvartet, nr. 1, g-Moll, op. 25  
Klokken 21:30 Det Gule Pakhus (læs mere)
Natkoncert

Fredag den 28. juli

Klokken 12:00 Fejø skole (læs mere)
Malekoncert for alle i alderen (1 – 101år)
P.I.Tchaikovsky: Fra "Årstiderne" for klavertrio  
L.v. Beethoven: Rondo a Cappricio, op. 129 (Wut über den verlorenen Grosschen). S. Bach: Solo suite
J. S. Bach: Solo suite
Per Nørgård: Delta  
P.I.Tchaikovsky: Fra "Årstiderne" for klavertrio  

Klokken 14:00 Kernegaarden (læs mere)
Rachel Yatzkan: Ethnisica

Florian Willeitner: Valentin Air
Matti Borg: "Et Hav der vugger sig til ro" 
Richard Galliano: "Tango pour Claude"
Georg Breinschmid Schnabulescu Bandini
Klokken 17:00 Fejø Kirke (læs mere)
”Eventyr ”
Schubert: "Frühlingsglaube Auf dem Wasser zu singen"
Stravinsky: Sacre du printemps  
Schubert: Der Hirt auf dem Felsen, D. 965 
Schönberg: Verklärte Nacht, op. 4 
Klokken 21:30 Det Gule Pakhus (læs mere)
Natkoncert

Lørdag den 29. juli

Klokken 11:00 Skalø Strand (læs mere)    AFLYST
Elektronisk Musik og Improvisationer, oplæsning af forfatter
Klokken 13:00 på Fejø Skole (læs mere)
Koncert med seniorartister og Masterclass-deltagere     Ændring: Der gennemføres en
alternativ koncert på skolen kl. 13. Hertil er der gratis adgang.
Klokken 17:00 Fællesspisning på Fejø Skole
Tilmelding nødvendig: lenehojer@yahoo.dk
Klokken 18:30 Valsekoncert med Florian Krisper og festivalorkestret (læs mere)
Klokken 21:00 Natkoncert på Fejø Skole
med
Stian Carstensen og venner (læs mere)

Søndag den 30. juli

Klokken 12:00 Fejø Skole (læs mere)
Børne/ungeteater
Klokken 17.00 Fejø Kirke (læs mere)
Grand Finale
Tchaikovsky: Dumka
Tchaikovsky: Klavertrio i a-mol, op. 50
Fællessang: "Underlige aftenlufte" af Carl Nielsen 
Niels W. Gade: Olufs ballade fra Elverskud
Debussy: Rhapsodie for klarinet og klaver
Dvorak: Klaverkvintet nr. 2 i A-Dur, op. 81
 

 

Detaljeret program

Onsdag den 26. juli Klokken 16:00

Koncert program i samarbejde med Ensemble Storstrøm ved Dodekalitten (kort)
Gunnar Møller Pedersen       
Det er Lolland      
Fællessang sammen med Ensemble Storstrøm.
Alessandro Marcello   
Obokoncert, i version for saxofon og strygekvintet
Christian Hougård, saxofon og Ensemble Storstrøm
Carl Nielsen 
Nu lyser løv i lunde - Sænk kun dit hoved, du blomst
Sine Bundgaard, sang  
Ensemble Storstrøm
Carl Nielsen 
Jeg ved en lærkerede
Poul Vejbo, sang  
Ensemble Storstrøm
Ludwig van Beethoven     
Variationer over ”La ci darem de mano”
Ensemble Storstrøm
Carl Nielsen 
Solnedgang - I Seraillets have - Til Asali
Sine Bundgaard, sang  
Ensemble Storstrøm
Hommage a Carl Nielsen (elektronik)
Kim Kristensen. Eventuelt med improvisation fra andre musikere.
Jacob Gade
Tango Jalousie
Daniel Rowland, violin - Stian Carstensen, akkordeon - Ensemble Storstrøm
H.C. Lumbye  
Champagne Galop
Daniel Rowland, violin - Stian Carstensen, akkordeon - Ensemble Storstrøm

Onsdag den 26. juli KL 20:00

På Høloftet hos Mick og Anne på Fejø. NB! 60 pladser. (kort)
Musik af: Ravel, Purcell, Christian Hougaard, Boi Holm, Susannah, Pablo Llambias
Sine Bundgaard, sang - Christian Ellegaard, violin - Carl-Oscar Østerlind, cello - Christian Hougaard, saxofoner - Boi Holm, guitar - Semion Balschem, klaver 


Torsdag den 27. juli Kl. 13:30

Fejø Mølle (kort)
Appetitvækkere fra Festivalens program
 

Torsdag den 27. juli Kl. 15:00

Fejø Cider, Slettervej 44 (kort)
J.S. Bach
Stykker af Goldbergvariationer, Italiensk koncert, Die Kunst der Fuge
Klezmerstykker

El Primo Saxofonkvartet
Oliver Schwarze, sopransax - Axel Aabye, altsaxofon - Andreas Emil Holm, tenorsax - Gustav Søder, baritonsax

Torsdag den 27. juli Kl. 17:00

Fejø Kirke (kort)
Fællessang, Carl Nielsen, Nu lyser løv i lunde
Poul Vejbo, sang og Semion Balshem, klaver
Carl Nielsen 
Jens Vejmand eller den blinde spillemands sang fra Fynsk forår
Poul Vejbo, sang  
Semion Balchem, klaver
Beethoven: Strygertrio, c-mol op.9, nr. 3
Fredrik Paulsson, violin - Ellen Nisbeth, bratsch - Andreas Brantelid, cello
Igor Stravinsky: Historien om en soldat
Giovanni Punzi, klarinet - Daniel Rowland, violin - Roland Pöntinen, klaver
Pause
-The Bohemian Rhapsody-
Wayne Siegel
Sound Patterns
Christian Hougaard, saxofon - Carl-Oscar Østerlind, cello - Roland Pöntinen, klaver
Johannes Brahms
Klaverkvartet, nr. 1, g-mol, op. 25  

Daniel Rowland, violin - Ellen Nisbeth, bratsch - Andreas Brantelid, cello - Marianna Shirinyan, klaver

Torsdag den 27. juli Kl. 21:30

Det Gule Pakhus i Dybvig Havn (kort)
Natkoncert
Christian Hougaard, saxofon - Giovanni Punzi, klarinet - Kim Kristensen, jazzklaver/elektronik

Fredag den 28. juli Kl. 12:00

På Skolen (Fejø-Børne og Kulturhus) (kort)
Male-koncert for alle i alderen (1–101 år)
Anne Elisabeth Lendorf, maleren fra Atelier-Lendorf

Tchaikovsky
Fra Årstiderne for klavertrio   
Daniel Rowland, violin  - Natalie Clein, cello - Marianna Shirinyan, klaver
Beethoven
Rondo a Cappricio op. 129 (Wut über den verlorenen Grosschen)
Semion Balchem, klaver
J. S. Bach
Solo suite 
Andreas Brantelid, cello - Carl-Oscar Østerlind, cello
Per Nørgård
Delta
Christian Hougaard, saxofon - Carl-Oscar Østerlind, cello - Roland
Pöntinen, klaver
Tchaikovsky 
Fra Årstiderne for klavertrio   

Daniel Rowland, violin  - Natalie Clein, cello - Marianna Shirinyan, klaver

Fredag den 28. Juli Kl. 14:00

Kernegaarden (kort)
Rachel Yatzkan
Ethnisica

Giovanni Punzi, klarinet
Florian Willeitner
Valentin Air

Florian Willeitner, jazzviolin - Fredrik Paulsson, violin - Carl-Oscar Østerlind, cello - Georg Breinschmid, kontrabas
Matti Borg
Et Hav der vugger sig til ro

Daniel Rowland, violin - Stian Carstensen, akkordeon
Georg Breinschmid
Schnabulescu Bandini
Florian Willeitner, jazzviolin - Daniel Rowland, violin - Georg Breinschmid, kontrabas
Richard Galliano
Tango Pour Claude

Giovanni Punzi, klarinet - Stian Carstensen, akkordeon

Fredag den 28. juli KL. 17:00

Fejø Kirke (kort)
-Eventyr-
Schubert
Frühlingsglaube - Auf dem Wasser zu singen
Sine Bundgård, sopran - Roland Pöntinen, klaver
Stravinsky
Sacre du printemps
Roland Pöntinen, klaver - Marianna Shirinyan, klaver
Pause
Schubert
Der Hirt auf dem Felsen, D. 965

Sine Bundgård, sopran - Giovanni Punzi, klarinet - Marianna Shirinyan, klaver
Schönberg
Verklärte Nacht, op. 4
Daniel Rowland, violin - Christian Ellegaard, violin - Ellen Nisbeth, bratsch - Fredrik Paulsson, bratsch - Natalie Clein, cello - Andreas Brantelid, cello

Fredag den 28. Juli KL 21:30

Det Gule Pakhus i Dybvig Havn (kort) 
Natkoncert med
Florian Willeitner, jazzviolin - Christian Hougaard, saxofon - Giovanni Punzi, klarinet - Kim Kristensen, keyboard

Lørdag den 29. Juli Kl. 11:00

Skalø Strand(kort)

Elektronisk Musik og Improvisationer       AFLYST
Florian Willeitner, jazzviolin - Christian Hougaard, saxofon - Kim Kristensen, klaver - Christian Ellegaard, violin - Boi Holm, guitar - Pablo Llambias, forfatter/oplæsning

 

Lørdag den 29. Juli Kl. 13:00

På Skolen (Fejø Børne- og Kulturhus) (kort)
Koncert med seniorartister og Masterclass-deltagere      

Programmet kommer som resultat af masterclass           Ændring: Der gennemføres en
alternativ koncert på skolen kl. 13. Hertil er der gratis adgang.

Taffelmusik

Rachmaninov
Astor Piazzolla

Daniel Rowland, violin
Marianna Shirinyan, klaver
Maja Bogdanovic, cello
 

Lørdag den 29. Juli KL. 17:00

På Skolen (Fejø-Børne og Kulturhus) (kort)
Fællesspisning
Tilmelding nødvendig: lenehojer@yahoo.dk


Lørdag den 29. Juli KL. 18:30

På Skolen (Fejø-Børne og Kulturhus) (kort)
Valsekoncert med Valsekongen, Florian Krisper og festivalorkester

Lørdag den 29. Juli KL. 21:00

På Skolen (Fejø Børne- og Kulturhus) (kort)
Natkoncert med Stian Carstensen og venner

Stian Carstensen, akkordeon - Florian Willeitner, violin - Daniel Rowland, violin - Georg Breinschmid, kontrabas

Søndag den 30. juli Kl. 12:00

På Skolen (Fejø-Børne og Kulturhus) (kort)
Børne/unge teater

Søndag den 30. juli kl. 17:00  

Fejø Kirke
Grand Finale (kort)
Tchaikovsky: Dumka
Semion Balchem, klaver
Tchaikovsky: Klavertrio, a-Mol, op. 50
Daniel Rowland, violin - Natalie Clein, cello - Marianna Shirinyan, klaver
Fællessang: Carl Nielsen, Underlige aftenlufte
Poul Vejbo, sang og Semion Balshem, klaver
Niels W. Gade: Olufs ballade fra Elverskud
Poul Vejbo, sang og Semion Balshem, klaver
Pause
Debussy: Première Rhapsodie for klarinet og klaver
Giovanni Punzi, klarinet - Marianna Shirinyan, klaver
Dvorak: Klaverkvintet,  nr. 2 i A-Dur, op. 81
Fredrik Paulsson, violin - Sara Wallevik, violin - Ellen Nisbeth, bratsch - Carl-Oscar Østerlind, cello - Roland Pöntinen, klaver
 
/Facebook.png     /Instagram.png   /Twitter-logo.png